Odkryj nasze SPRAWDZONE POMYSŁY NA TWORZENIE FISZEK DO NAUKI JĘZYKA OBCEGO
Przeczytaj o korzyściach płynących z tworzenia i korzystania z fiszek w nauce języka obcego, etapach ich tworzenia, a także naszych pomysłach jak ułatwić sobie przygotowanie własnych fiszek, dzięki którym zapamiętasz, to co dla Ciebie będzie najistotniejsze.

W artykule o efektywnych sposobach wykorzystania słowników online do samodzielnej nauki języka dowiedzieliście się, że jednym z polecanych sprawdzonych metod do nauki słownictwa jest tworzenie własnych fiszek.

Tym razem skupimy się na korzyściach płynących z tworzenia i korzystania z fiszek w nauce
języka angielskiego, a także hiszpańskiego, francuskiego i niemieckiego.

CO TO SĄ FISZKI? CO TO JEST FISZKOWANIE?

Fiszki lub fiszkowanie to popularna metoda nauki języków obcych, która od lat cieszy się
niesłabnącym zainteresowaniem. Dzięki fiszkom można skutecznie przyswajać nowe
słownictwo, idiomy, a nawet całe zwroty, czy zasady gramatyczne. To także bardzo dobry sposób na utrwalanie już zdobytej wiedzy.

Fiszki mogą być wykonane w formie papierowej lub cyfrowej, np. dostępne w formie aplikacji mobilnej i online. Od Ciebie zależy, którą wersję ostatecznie wybierzesz. Warto
jednak spróbować i jednej, i drugiej. Tworzenie fiszek własnoręcznie na kartach in blanco (do kupienia w niektórych księgarniach) lub na wyciętych karteczkach (mogą być białe lub kolorowe, a dla dyslektyków polecamy wybór pastelowych karteczek) ma wiele korzyści.

Skupienie się podczas robienia fiszek i samodzielne dokonanie wyboru słów czy zwrotów,
w tym istotnych dla Ciebie informacji, znacząco zwiększa szanse na ich zapamiętanie. Wersja cyfrowa to z pewnością oszczędność czasu, ale wtedy możesz skorzystać tylko
już z gotowych zestawów.

Skorzystanie z programów czy aplikacji do tworzenia fiszek łączy zalety obydwu wersji,
czyli cyfrowej z samodzielnym wykonaniem zestawów fiszek.  W tym przypadku jednak musisz wykazać się cierpliwością i umiejętnością korzystania z takich narzędzi graficznych, aby je samodzielnie stworzyć.  Na szczęście autorzy tych aplikacji zadbali o szablony, które niejako ty będziesz mógł tylko uzupełnić, bądź dostosować do Twoich preferencji. W tym artykule przedstawiamy 10 sprawdzonych narzędzi do tworzenia własnych fiszek online.

W zależności od poziomu, na którym jesteś, Twoje fiszki mogą zawierać różne dodatkowe informacje. Na początek wystarczy samo tłumaczenie, ale im dalej w las, tym lepiej dodać
przykładowe zdanie, informację o części mowy, transkrypcję wymowy, czy też kolokację albo informacje o słowotwórstwie. Dzięki temu utrwalasz nie tylko samo słowo, ale aktywnie się uczysz i przypominasz sobie najważniejsze informacje o danym słowie, idiomie, czy zwrocie. 

Pamiętaj, że w procesie zapamiętywania najważniejszy jest kontekst. Idealnie, jeśli wymyślasz swój własny przykład zdania, robiąc samodzielnie fiszki. Będzie to lepsze aniżeli przepisanie zdania ze słownika. Dzięki temu angażujesz także swoje emocje
 i doświadczenie w cały proces utrwalania wiedzy. Jeśli nie masz za dużo czasu, możesz skorzystać z inspiracji ze słownika, a jeśli się uda, lekko zmodyfikuj zdanie, jeśli uznasz,
że ułatwi ci to zapamiętanie.

Etapy tworzenia fiszek

  1. Wybór materiału do nauki – Na początku wybierz słownictwo lub zwroty, które
    chcesz przyswoić. Mogą to być nowe słowa, frazy, idiomy lub konstrukcje gramatyczne.
  2. Przygotowanie kartoników – Jeśli korzystasz z papierowych fiszek, przygotuj kartoniki lub małe karteczki. W przypadku fiszek cyfrowych otwórz wybraną aplikację do tworzenia fiszek.
  3. Tworzenie fiszek – Na jednej stronie fiszki napisz słowo lub zwrot w języku obcym,
    a na drugiej jego tłumaczenie w języku ojczystym. Możesz także dodać przykładowe zdania, które pomogą w zrozumieniu kontekstu użycia. Zdecydowanie polecamy taki sposób na każdym poziomie zaawansowania.
  4. Dodanie dodatkowych informacji – Aby fiszki były bardziej skuteczne, możesz dodać wymowę, obrazki, a nawet notatki gramatyczne. W aplikacjach cyfrowych często można dodać nagrania audio.
  5. Powtarzanie i przeglądanie – Regularnie powtarzaj materiał za pomocą fiszek. Systematyczne powtórki są kluczowe dla skutecznego zapamiętywania.
  6. Minimalizm – Fiszki będą skutecznym narzędziem w nauce, jeśli zadbasz o ich przejrzystość i atrakcyjne wykonanie. Warto zwrócić uwagę na dobór czcionki,
    wielkość liter, kolorystykę. To wszystko ma służyć lepszemu zapamiętywaniu,
    dlatego warto dostosować je do swoich potrzeb i preferencji, aby były ‘miłe dla oka’
    i efektywne dla procesu zapamiętywania.

Fiszki VS. poziomy CEFR

Zaproponowane poziomy opisuje dokładniej tzw. CEFR, czyli Common European Framework of Reference for Languages (Europejski System Opisu Kształcenia Językowego), to międzynarodowy standard oceny znajomości języka obcego. Składa się
z sześciu poziomów zaawansowania: A1, A2, B1, B2, C1 i C2, które opisują umiejętności językowe uczącego się w zakresie mówienia, rozumienia ze słuchu, czytania i pisania. 

CEFR jest ważny dla uczących się języków obcych, ponieważ pozwala na obiektywną ocenę postępów, ułatwia planowanie nauki oraz jest uznawany przez wiele instytucji edukacyjnych i pracodawców na całym świecie.

PRZYKłADY FISZEK DLA JĘZYKA ANGIELSKIEGO, HISZPAŃSKIEGO i FRANCUSKIEGO

Zobacz jak w zależności od poziomu, możesz dodawać informacje na kartach fiszek.

ANGIELSKI

Poziom A1 i  poziom A2

Poziom B2 i Poziom C1

HISZPAŃSKI

Poziom A1 i poziom A2

FRANCUSKI

Poziom A1 i poziom A2

Fiszka - język francuski - przykładMamy nadzieję, że zainspirowaliśmy Was do tworzenia własnych fiszek i skuteczniejszego zapamiętywania wybranych słówek czy zwrotów.  Czas spędzony na przygotowaniu fiszki to czas spędzony na zapamiętywaniu. Potem wystarczy powtarzać i utrwalać nową wiedzę.

Więcej na temat poziomów przeczytasz w naszym kolejnym artykule, w którym przybliżymy Wam CEFR i wyjaśnimy dokładniej rozróżnienie między poziomami. 

 

Autorka:

Joanna Pawłowska – założycielka Akademii Vena, metodyk, trener & coach językowy