Nie jest tajemnicą, iż KINESTETYKAMI są nie tylko dzieci. Potrzebę ciągłego kontaktu z innymi, pozostawania w czynnym ruchu czy też gestykulacji odczuwa wiele osób.

Jakie metody stosować?

Najlepszą formą nauki dla kinestetyków jest aktywność ruchowa, czyli  odgrywanie scenek, naśladowanie znaczeń słów, wczucie się w nie, wykorzystywanie gestów i mimiki, ruchu ciała, wspomagając w ten sposób zapamiętywanie.

Kolejną metodą jest tworzenie mapy myśli. Nauka większych partii materiału może przecież zostać podzielona na mniejsze części – dzięki temu skuteczniej uda się zauważyć i, co ważniejsze, zapamiętać ważniejsze fragmenty. Dodatkowo czas spędzony na porządkowanie swoich myśli to czas kiedy zachodzą procesy zapamiętywania. To czas, który warto poświęcić.

KINESTETYKOM polecamy także tworzenie plakatów, na których umieszczą tak zwane układy skojarzeniowe – poprzez oddanie własnych i dobrze znanych uczuć, przeżyć czy indywidualnych skojarzeń można nauczyć się zupełnie nowych zagadnień.

Warto również pamiętać, że podczas nauki nie powinno się zapomnieć o robieniu krótkich przerw, podczas których materiał w głowie się utrwali i ‘ułoży’. Nasz mózg, aby uczył się sprawnie wymaga odpoczynku. Wszyscy ci, którzy lubią stale być w ruchu, mogą również spróbować nauki na świeżym powietrzu – niekiedy zmiana otoczenia potrafi zdziałać cuda.

Miłej nauki!

Autorka: Aleksandra Węgrzyn

Konsultacja metodyczna: Joanna Pawłowska